Blog

Dom w stanie deweloperskim - jak go wykończyć?

Dom w stanie deweloperskim - jak go wykończyć?

Co oznacza sformułowanie „dom w stanie deweloperskim”? Jak wygląda dom zaraz po odbiorze kluczy? Jak zająć się domem w stanie deweloperskim, żeby stworzyć swoje wymarzone miejsce na ziemi? Od czego zacząć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

26.10.2022
3 minuty czytania
Dom w stanie deweloperskim - jak go wykończyć?

Dom od dewelopera — co go wyróżnia? 

Czym jest dom w stanie deweloperskim? Kupując taki dom decydujesz się na otrzymanie domu pustego - innego niż dom ‘pod klucz’ - to znaczy nowego domu, nigdy przez nikogo niezamieszkanego. Jednak taki dom jest wykończony tylko w podstawowej formie. Pozostałe elementy pozostają do indywidualnego wykończenia w swoim własnym stylu.

Przede wszystkim nie jest to jeszcze dom gotowy do zamieszkania. Czeka Cię jeszcze trochę prac wykończeniowych i aranżacja wnętrza. 

Domy są przygotowane pod wykończenie, mają już gotowe wylewki cementowe i tynki — ściany są gotowe do pomalowania lub nałożenia tapety, a podłogi przygotowane na wyłożenie płytek czy paneli. Pomieszczenia mają już okna i drzwi wejściowe (drzwi do pomieszczeń wybierasz sobie  jednak sam/-a). W domu są też gotowe wszelkie instalacje takie jak: elektryczna, grzewcza, kanalizacji, wentylacji, domofonu, wodna.  

Planowanie aranżacji domu 

Planowanie aranżacji domu powinniśmy zacząć jeszcze przed odebraniem domu. Pozwoli nam to na szybką i skuteczną pracę po otrzymaniu kluczy. Przede wszystkim należy zrobić projekt domu — zdecydować jak będą wyglądać poszczególne pomieszczenia i co chcielibyśmy w nich umieścić

Jeżeli remontem nie będziemy zajmować się sami, to też dobry czas na znalezienie fachowców. Znalezienie dobrego fachowca na już bywa problematyczne, dlatego wcześniejsze zarezerwowanie terminu będzie bezpieczniejsze. 

Kiedy masz już plan i pracowników, teraz możesz zacząć wybierać farby, tapety, podłogi, a nawet meble. Zrób listę rzeczy, a te, które możesz zakup. W momencie otrzymania od dewelopera kluczy od razu wejdziesz do domu z odpowiednim asortymentem gotowym do pracy.

Plan i etapy wykańczania domu 

Zrobiłeś plan domu, masz odpowiednie produkty i otrzymałeś klucze, ale nie wiesz, od czego zacząć? Poniżej przedstawiamy kolejność prac wykończeniowych w domu w stanie deweloperskim. Na podstawie listy możesz stworzyć własną dostosowaną do siebie lub skorzystać z naszej. 

Montowanie drzwi wewnętrznych w domu

Pierwszą rzeczą, którą powinno się wykonać w domu nie jest wcale malowanie ścian czy położenie podłogi. Jeśli zrobi się to, przed montażem drzwi do pomieszczeń jest duża szansa na nie chciane zniszczenia. Podczas montażu może ucierpieć zarówno podłoga, jak i świeżo umalowane ściany co spowoduje przymusowe naprawy lub ponowne malowanie ścian. Dlatego też polecamy jako pierwszą czynność remontową w nowym domu wykonać montaż drzwi wewnętrznych.

Malowanie i tapetowanie ścian, położenie podłogi 

Drugim etapem naszych prac będą ściany i podłogi. Jest to najlepszy moment na zrobienie tych czynności. W domu nie mamy jeszcze rzeczy, które musielibyśmy specjalnie zabezpieczyć i mogłyby być narażone na uszkodzenia. Co więcej, brak mebli i urządzeń ułatwią pracę, przez co zostanie ona wykonana szybciej. 

Malowanie zacznij od sufitu, unikniesz dzięki temu zabrudzenia ścian. Po malowaniu lub tapetowaniu ścian przejdź do podłóg. Dobierz odpowiednie dla Twojej aranżacji materiały — drewno, płytki lub inne i stwórz podłogę. 

Aranżacja łazienki i kuchni w nowym domu

Gdy w pokojach masz już gotowe ściany i podłogi czas zająć się kuchnią i łazienką. Kładziemy kafelki na ściany i podłogi — wbrew pozorom nie jest to takie trudne i możemy zrobić to sami. Następnie w łazience montujemy już umywalki, WC, wannę lub prysznic, wykonujemy tak zwany biały montaż. Do kuchni przynosimy kuchenkę, montujemy okap i inne sprzęty wymagające montażu. Etap trzeci to tak naprawdę zakończenie najważniejszych elementów remontowych. Mamy już wykończoną niemal całą łazienkę, kuchnię i pokoje przygotowane na aranżację. 

Wniesienie mebli 

Po ciężkiej pracy przychodzi dla wielu przyjemny czas — meblowanie domu! 

Zacznij od dokończenia kuchni — przecież brakuje jej już tylko mebli. Następnie meblujemy pokoje, możesz ustawiać meble, jak tylko chcesz. Dobrym rozwiązaniem będzie zaczęcie od wnoszenia i ustawiana największych mebli jak szafa, łóżko czy kanapa — będzie, Ci łatwiej je przestawiać nie mając w pomieszczeniu wielu mniejszych przedmiotów. 

Pamiętaj, że Twój dom nie musi zostać umeblowane w 100% na raz. Możesz wyposażyć się w najważniejsze elementy jak łóżko i kilka szafek, a następnie na spokojnie dobierać odpowiednie dla siebie meble. Niekiedy meblowanie domu trwa kilka miesięcy, a nawet rok. Jeżeli jednak masz pomysł i możliwość, nie zwlekaj i działaj od razu.

RTV, AGD i dodatki 

Etap piąty to wisienka na torcie. Twój dom jest niemal gotowy. Pozostaje zamontować potrzebne CI sprzęty jak telewizor czy ekspres do kawy.

Dodać domowi klimatu za pomocą dodatków. Teraz możesz powiesić obrazy i lustra, postawić wazon z kwiatami czy poukładać ozdobne poduszki i koce. Baw się różnymi teksturami i materiałami i stwórz dekoracje zgodnie ze swoim stylem. 

Przeprowadzka do nowego domu

Czas na przeprowadzkę. Do domu pozostało przynieść Twoje osobiste rzeczy. Zapełnij szafki i półki w domu i ciesz się swoim nowym domem.

Dom w stanie deweloperskim to wymarzony dom 

Na dom w stanie deweloperskim decyduje się większość osób kupujących domy. Decyzja ta jest spowodowana możliwością własnej aranżacji przestrzeni. Nikt nie ingeruje, jak mają wyglądać Twoje ściany czy meble w kuchni. O całym wyglądzie domu decydujesz samodzielnie. Wykończenie domu może wydawać się trudne, jednak jeżeli przygotujesz plan i będziesz się go trzymać to wszystko pójdzie sprawnie, szybko i o wiele łatwiej niż się spodziewasz. 

Powodzenia w stworzeniu swojego własnego idealnego domu!


Poprzedni artykuł Następny artykuł