Blog

Jak zaprojektować mały ogródek przy domu?

Jak zaprojektować mały ogródek przy domu?

Ogródki w naszych domach i nieruchomościach, które rozważamy do kupienia, mają często niewielkie metraże. Jak stworzyć w przestrzeni małego ogrodu cudowne miejsce wypoczynku? Jak zaprojektować i zaaranżować swój mały ogródek?

28.12.2022
3 minuty czytania
Jak zaprojektować mały ogródek przy domu?

Pomysł i projekt ogrodu ważniejsze od wielkości

Nawet mały ogród może dawać wiele możliwości aranżacyjnych i stanowić funkcjonalną przestrzeń. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie zaprojektowany. Jeśli zostanie to zrobione właściwie, domownicy i goście przebywający w nim będą mieli poczucie przestrzeni. Każdy lubi spędzić przyjemne chwile w przytulnym ogrodzie, w otoczeniu pięknych, pachnących roślin. W jaki sposób zaprojektować więc niewielki, przydomowy ogródek i na co zwrócić szczególną uwagę?

Mały ogród przed domem

Urządzenie niedużego ogrodu może stanowić nie lada wyzwanie, a jednocześnie dawać duże pole do popisu. Niewielkie przestrzenie spotyka się często przed lub za domami typu szeregowiec i bliźniak. Dysponują nimi niekiedy także właściciele mieszkań, w których nie ma balkonu ani tarasu. 

Rabaty kwiatowe czy warzywnik?

Przed rozpoczęciem aranżacji warto zastanowić się, w jakim celu ma być wykorzystywany ogród. Czy wystarczające będą atrakcyjnie wyglądające rabaty kwiatowe, czy może domownicy będą chcieli posiadać też kącik do uprawy warzyw? Ponadto należy uwzględnić kwestie związane z rekreacją – czy w ogrodzie będą stały jedynie niezbędne meble i np. sprzęt grillowy, czy musi znajdować się tam też choćby niewielki plac zabaw dla dzieci? 

Wszystko to trzeba dobrze przemyśleć, ponieważ na małej przestrzeni należy wybrać spośród tych wielu pomysłów. Umieszczenie w małym ogródku wszystkich tych elementów byłoby bowiem prostą drogą do uzyskania poczucia przytłoczenia i chaosu. 

Osoby projektujące mały ogród wciąż mogą wybrać, w jakim stylu zostanie on urządzony, a także dobrać do niego ulubione rośliny i dekoracje.

Jakie rośliny warto posadzić w małym ogrodzie?

Choć aranżując przestrzeń mamy w tym zakresie spore pole do manewru i dużą dowolność, warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach. Przede wszystkim w małych ogrodach nie sprawdzą się wysokie drzewa. Przytłoczą one i tak już ograniczoną przestrzeń. Lepiej sięgnąć po krzewy, takie jak iglaki, bukszpan, hortensja czy berberys. Kluczowe jest też właściwe rozmieszczenie roślin na parceli. Wyższe krzewy powinno się sadzić jak najbliżej ogrodzenia. Rabaty warto obsadzić kwiatami, np. różami.

Kolory małego ogrodu

Podczas doboru kolorystyki należy zachować umiar. Zbyt zróżnicowane kolorystycznie kompozycje wprowadzą chaos i zaburzą efekt wizualny. Gatunki o większych liściach prezentują się lepiej z przodu ogrodu. Analogicznie im dalej, tym liście i kwiaty powinny być drobniejsze. Umożliwia to uzyskanie lepszego złudzenia perspektywy. 

Warzywnik w małym ogrodzie

W warzywniaku z kolei nie powinniśmy nastawiać się na duże plony. Warto zrezygnować z warzyw bulwiastych zajmujących dużą powierzchnię na rzecz pnących, takich jak groszek czy fasola. Dodatkowe miejsce na warzywa może zostać stworzone poprzez zamontowanie stojaków ze skrzynkami wzdłuż ścieżki bądź ogrodzenia. Alternatywą jest rozważenie założenia ogrodu wertykalnego (czyli pionowego), który zostanie obsadzony ziołami, pomidorkami koktajlowymi, papryczkami czy truskawkami.

Mały ogród – dekoracje

W niewielkich ogrodach spotykamy różnorakie dekoracje. Możesz zdecydować się np. na ozdobienie podwórka za pomocą ścieżki prowadzącej do poszczególnych stref. Popularne warianty to ścieżki z kamienia, betonu, a nawet drewna. Wybór materiału jest zależny od gustu domowników. 

W małych ogrodach doskonale prezentuje się również minifontanna. Nie zajmuje wiele przestrzeni, a jednocześnie sprawia, że zewnętrzna przestrzeń staje się atrakcyjną wizytówką domu. 

Uniwersalną i niezastąpioną dekorację stanowią różnego rodzaju doniczki. Warto wybrać kilka modeli o różnych średnicach. Dobrze będą prezentowały się np. te wyposażone w nóżki oraz wiszące. 

Ponadto dobrze jest zadbać o zakup atrakcyjnego wizualnie zestawu wypoczynkowego. Meble ogrodowe również mogą stanowić dekorację przestrzeni. Należy jednak pamiętać o tym, by nie były zbyt duże i nie zagraciły ogrodu. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju składane rozwiązania. Poza stolikiem i krzesłami warto uzupełnić też wyposażenie o wygodny hamak lub huśtawkę.

Mały ogródek kwiatowy przydomowy - jak go pielęgnować?

Nie jest tajemnicą, że piękny ogród to przede wszystkim ten, który jest zadbany. Nie wystarczy więc wybrać najładniej wyglądających i pachnących kwiatów – konieczna jest też ich właściwa pielęgnacja. Należy o tym pamiętać już na etapie wyboru kwiatów i drzew. 

Pielęgnacja roślin

Jeśli domownicy nie mają wiele czasu na wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, powinni zrezygnować z wymagających roślin. Lepiej jest zdecydować się na takie, które nie wymagają poświęcenia dużej ilości uwagi. 

W małych ogrodach niedoskonałości rzucają się w oczy bardziej niż w dużych. Właśnie dlatego muszą one być utrzymane w nienagannym stanie. Sprawdzi się tu zasada, że mniej znaczy lepiej. W niewielkim ogrodzie wystarczy umieścić kilka lub kilkanaście właściwie rozplanowanych gatunków roślin. Ich pielęgnacja będzie opierała się m.in. na podlewaniu i usuwaniu uschniętych części. 

By czynności pielęgnacyjne przebiegały szybciej, domownicy powinni mieć łatwy dostęp do roślin, który zapewni umieszczenie ich w wydzielonych rabatach oraz skrzynkach. Podczas sadzenia roślin warto stosować agrowłókninę zapobiegającą rozwojowi chwastów i utrzymującą właściwą wilgotność gleby.


Miejskie ogródki

Zobacz galerię
Poprzedni artykuł Następny artykuł