Blog

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego - Nowy Ład

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego - Nowy Ład

Nowy Ład to program mający na celu zmianę w krajowej gospodarce. Polacy mogli o nim pierwszy raz usłyszeć w maju 2021, a już rok później skorzystać z możliwości zakupu mieszkania na kredyt bez wkładu własnego. Czym jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Kto może z niego skorzystać? Jakie są warunki jego przyznania i wysokość dofinansowania?

28.12.2022
3 minuty czytania
Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego - Nowy Ład

Polski Ład – kredyty hipoteczne bez wkładu własnego

Wkład własny to kapitał, jaki jest potrzebny do przyznania kredytu w wielu bankach. Do niedawna bez niego nie można było liczyć na kredyt hipoteczny, nawet mając odpowiednią zdolność kredytową. Dlatego osoby, które miały warunki do spłacania kredytu, nie mogły go wziąć, ze względu na brak początkowej wpłaty.

Teraz to się zmienia. „Mieszkanie bez wkładu własnego” lub inaczej „Rodzinny kredyt mieszkaniowy”, pozwala na zakup mieszkania rodzinom nieposiadającym kapitału początkowego. Bony mieszkaniowe są również dodatkową możliwością wsparcia dla Polaków. Dzięki tym rozwiązaniom nie trzeba już gromadzić znacznej kwoty pieniędzy na wkład własny, aby móc wziąć kredyt. Wystarczy mieć zdolność kredytową i dostać rządowe dofinansowanie.

Jak otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego?

Osoby nieposiadające wystarczających możliwości finansowych pozwalających na wkład własny w wymaganej najczęściej wysokości 20-30% kwoty kredytu, mogą skorzystać z dwóch możliwości rządowej pomocy. Nowy Polski Ład przewidział rozwiązania zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla singli.

Dopłata do kredytu hipotecznego

Pierwszym rozwiązaniem jest dopłata do kredytu hipotecznego dla osób, które skorzystają z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Jest to opcja dostępna dla rodzin z dziećmi. Polega ona na częściowym spłacaniu kwoty kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Bon mieszkaniowy

Bony mieszkaniowe to druga z możliwości otrzymania dofinansowania na zakup mieszkania dla osób z ograniczoną zdolnością kredytową i nieposiadających na własność mieszkania/domu. W tym przypadku Polacy mogą starać się o wsparcie z ZUS. W odróżnieniu od mieszkania bez wkładu własnego bony są dostępne w dwóch wersjach:

  • społeczne bony mieszkaniowe,
  • rodzinne bony mieszkaniowe.

Ze społecznych bonów mieszkaniowych skorzystają osoby nieposiadające dzieci, czyli single i pary. Dofinansowanie będą mogły wykorzystać na wkład własny do kredytu mieszkaniowego.

Rodzinne bony mieszkaniowe przysługują rodzinom z minimum trojgiem dzieci lub posiadającym niepełnosprawnych członków rodziny. Dofinansowanie wykorzystają na wkład mieszkaniowy do spółdzielni, zakup mieszkania oraz zakup lub budowę domu jednorodzinnego.

Program mieszkania bez wkładu własnego – kto może skorzystać?

Na wsparcie rządu w spłacaniu kredytu hipotecznego mogą liczyć rodziny, dla których zaciągnięcie kredytu jest wyzwaniem i jednocześnie jedyną możliwością na posiadanie własnego mieszkania. Rodziny z dziećmi, które zdecydują się na skorzystanie z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” lub powiększą rodzinę w trakcie spłacania kredytu, otrzymają dofinansowanie.

Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie są warunki programu?

W celu uzyskania dopłat z programu rodzinnego kredytu mieszkaniowego należy spełnić odpowiednie warunki, takie jak:

  • prowadzenie gospodarstwa domowego na terenie Polski,
  • zaciągnięcie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego,
  • narodziny/przysposobienie drugiego lub kolejnego dziecka,
  • zgłoszenie do banku informacji o powiększeniu rodziny maksymalnie rok od narodzin/przysposobienia dziecka.

Jak widzisz, dopłata na mieszkanie bez wkładu własnego przysługuje rodzinom mieszkającym w Polsce, które wezmą gwarantowany kredyt mieszkaniowy i do których podczas spłacania kredytu dołączy kolejne dziecko, co zostanie zgłoszone w banku.

Limit dopłaty do kredytu hipotecznego w nowym ładzie

W początkowym założeniu łączne dofinansowanie miało nie przekraczać 100 tys. złotych. Jednak wysokość spłaty rodzinnej przez bank jest uzależniona od ilości dzieci w gospodarstwie domowym i może osiągnąć wartość do 160 tys. złotych.

Ile wynosi dopłata do kredytu hipotecznego dla rodzin wielodzietnych?

Wielodzietne rodziny korzystające z programu Mieszkanie bez wkładu własnego, mogą liczyć spłatę części zobowiązania kredytowego. Warto podkreślić, że dopłata jest bezzwrotna, dzięki czemu rodziny nie zadłużają się dodatkowo w Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank wesprze finansowo rodzinę kwotą 20 tys. złotych w przypadku dołączenia do rodziny drugiego dziecka oraz kwotą 60 tys. złotych, kiedy pojawi się trzecie lub kolejne dziecko.

Jaka jest wartość bonu mieszkaniowego dla singli, par i rodzin?

W zależności od liczby domowników osoby korzystające ze społecznych bonów mieszkaniowych mogą uzyskać bezzwrotną dopłatę w wysokości 5-40tys złotych. Rodzinne bony mieszkaniowe zasilą domowy budżet kwotą 55-145tys złotych.

Nowy Polski Ład wyszedł naprzeciw potrzebom Polaków z różnych grup. Rodziny, pary i single mogą skorzystać z rozwiązań, które pomogą im na zakup mieszkania bez uzbieranego wcześniej wkładu własnego. Korzystają z dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego i ZUS-u można częściowo spłacić kredyt hipoteczny oraz uzyskać całość lub część kwoty potrzebnej na wkład własny.


Poprzedni artykuł Następny artykuł