Blog

Nowa Huta (Kraków) - zalety mieszkania, atrakcje, komunikacja, edukacja, zdrowie

Nowa Huta (Kraków) - zalety mieszkania, atrakcje, komunikacja, edukacja, zdrowie

12.03.2022
6 minut czytania
Aleja Róż, Nowa Huta, źródło: Pixabay, autor: KrakowiakKW
Aleja Róż, Nowa Huta, źródło: Pixabay, autor: KrakowiakKW

Nowa Huta - położenie dzielnicy na mapie Krakowa

Nowa Huta leży w północno-wschodniej części Krakowa, na lewym brzegu Wisły. Ma powierzchnię około 65 km². Dzielnica została zaprojektowana w swym pierwotnym kształcie dla pracowników Huty im. Lenina. Budowę Nowej Huty jako osobnego miasta rozpoczęto w 1949 roku, a dwa lata później Nową Hutę przyłączono do Krakowa. Od północy strony Nowa Huta graniczy z dzielnicami Bieńczyce oraz Wzgórza Krzesławickie, od wschodu z dzielnicą Czyżyny, od południa z dzielnicą Podgórze.

Nowa Huta to jedna z najmłodszych dzielnic Krakowa znajdująca się w jego północno-wschodniej części. Została zaprojektowana od podstaw w latach 50, jako osobne, samowystarczalne miasto, przeznaczone pierwotnie dla pracowników kombinatu metalurgicznego znajdującego się na jej terenie. W 1951 gmina Mogiła została włączona do Krakowa i została utworzona nowa dzielnica, uzyskując nazwę Nowa Huta. W 1990 roku po wprowadzeniu nowego podziału administracyjnego, na tym obszarze utworzono 5 dzielnic samorządowych: Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórza Krzesławickie i Nowa Huta.

Nowa Huta - dzielnica Krakowa - Informacje ogólne

Powierzchnia Nowej Huty obejmuje 65,41 km², a na jej terenie znajduje się 49 osiedli. Najstarsze osiedla ulokowane w sąsiedztwie placu Centralnego są zamieszkałe głównie przez starszych mieszkańców, w dużej mierze są to budowniczy kombinatu. Nowa Huta jest jedną z najmniej zaludnionych dzielnic. W 2020 roku zamieszkiwało ją 753 mieszkańców na 1 km², a biorąc pod uwagę, że jest największą dzielnicą miasta, daje to duży komfort przestrzeni. Obecnie zamieszkuje ją około 50  tysięcy mieszkańców.

Dzielnica ta kiedyś cieszyła się złą sławą, krążyło wiele historii o napadach czy kibicowskich rozbojach na jej terenie. W ostatnich latach udało się ją jednak odczarować, obecnie Nowa Huta nie kojarzy się już z niebezpieczeństwem, ale spokojem, dużą powierzchnią terenów zielonych i stosunkowo luźną zabudową. Od 2014 roku spółka „Nowa Huta Przyszłości” rozpoczęła rewitalizację dzielnicy. Na jej terenie ma powstać Park Naukowo-Technologiczny Branice - infrastruktura parku przemysłowego wspierającego innowacyjność i przedsiębiorczość, Centrum Logistyczne, Zagospodarowanie Przylasku Rusieckiego oraz Centrum Wielkoskalowych Wydarzeń Kulturalnych Błonia 2.0.

Atrakcje w Nowej Hucie i miejsca warte zobaczenia, atrakcje dla dzieci 

Plac Centralny

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Nowej Huty jest Plac Centralny, warto go odwiedzić, zwłaszcza wiosną i latem, gdy tereny zielone obsadzone są pięknymi kwiatami. Warto również udać się na osiedle Centrum C, na którym stał w przeszłości pomnik Lenina. Napis Huta im Lenina i budynki centrum administracyjnego są zabytkami architektury socrealistycznej.

Nowohuckie Centrum Kultury

Można również zobaczyć dobrze zachowane schrony oraz stanowiska dowodzenia, które wchodzą w skład Obrony Cywilnej Kombinatu. Ciekawym miejscem położonym nieopodal Placu Centralnego jest Nowohuckie Centrum Kultury, w którego obrębie znajduje się jedna z największych scen teatralnych Krakowa. Odbywają się na niej liczne przedstawienia teatralne, taneczne, muzyczne i baletowe przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. 

W lecie koniecznie należy się udać na Aleję Róż, odchodzącą od Placu Centralnego. Zaprojektowano ją z myślą o pochodach i manifestacjach, i obsadzono wzdłuż całego przebiegu rabatami róż. Spacerując Aleją Róż, możesz się zatrzymać w Parku Ratuszowym i zagrać w szachy na specjalnych stolikach szachowych.

Zalew Nowohucki

Jednym z ulubionych miejsc mieszkańców jest Zalew Nowohucki i przyległa do niego plaża oraz liczne place zabaw. Można na nim popływać kajakiem, łódką lub rowerkiem wodnym. W jego pobliżu znajduje się tężnia, gdzie można pooddychać słonym powietrzem.

Dla dzieci i młodzieży nie bez znaczenia jest też możliwość skorzystania z dwóch Orlików oraz Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków Wschodni. Ciekawym miejscem jest również Park Krakowskich Legend znajdujący się w Nowej Rezydencji.

Komunikacja w Krakowie - jak dostać się do Nowej Huty 

Trasa z Nowej Huty do krakowskiego centrum zajmuje około 20 minut, jadąc samochodem, można ją pokonać drogą krajową 79, drogą krajową 79 i trasą S7 (ekspresową) lub 79 i aleją Jana Pawła II. Nieco dłuższa, ale wygodniejsza będzie podróż z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. 

Autobusy i tramwaje w Nowej Hucie

W dzielnicy kursuje kilkanaście linii autobusowych i tramwajowych łączących tę okolicę z innymi dzielnicami Krakowa. Dostępne są linie dzienne, nocne oraz przyśpieszone. Główna pętla autobusowa nosi nazwę Aleja Przyjaźni, pozostałe to między innymi Pleszów, Kombinat i Osiedle Na Stoku. Najważniejsza pętla tramwajowa to Kopiec Wandy i Osiedle Piastów, Pleszów jest pętlą łączoną.

Nowa Huta - Ścieżki rowerowe, parkingi samochodowe

Wszystkie główne arterie wychodzące z Placu Centralnego posiadały kiedyś ścieżki rowerowe, które obecnie pełnią funkcję parkingów samochodowych. Obecnie do dyspozycji rowerzystów oddane są ścieżki przy ul. Bulwarowej, alei Solidarności i ul, Nowohuckiej. Dłuższa ścieżka znajduje się w Lasku Łęgowskim.

Nowa Huta - główne ulice

Główne ulice dzielnicy to aleja Andersa, aleja Jana Pawła II, aleja Solidarności i aleja Róż. Przez dzielnicę przebiega droga krajowa 79 i Wschodnia Obwodnica Krakowa. Obecnie budowana jest również Północna Obwodnica Krakowa.

Placówki Oświatowe w Krakowie - Edukacja i Nauka w Nowej Hucie  

Przedszkola i żłobki w Nowej Hucie

W Nowej Hucie działa kilkanaście przedszkoli samorządowych, w każdym z nich znajduje się oddział zerówkowy dla dzieci w wieku 6 lat. Oprócz miejsc publicznych na terenie dzielnicy rozmieszczone są liczne przedszkola i klubiki dziecięce. Szkoły podstawowe w Nowej Hucie

W związku z rejonizacją nie ma problemów z dostaniem się do szkoły podstawowej, muszą one zapewnić miejsce dla każdego dziecka mieszkającego w obrębie danej placówki. Na obszarze Nowej Huty mieści się kilkanaście publicznych szkół podstawowych, niektóre z nich mają oddziały integracyjne, a jedna z nich jest szkołą specjalną. W dzielnicy mieści się poza tym, szkoła publiczna prowadzona przez Fundację Szkoła Medialna oraz szkoła niepubliczna Edu&MATH, szkoła prowadzona przez Salezjanki, szkoła prowadzona przez Pallotynów oraz Szkoła Muzyczna.

Szkoły średnie - licea i technika w Nowej Hucie

Z kilkunastu liceów działających w Nowej Hucie jedno ma profil sportowy, większość z nich to, placówki publiczne. Na terenie Nowej Huty znajduje się również Akademickie LO, liceum sióstr Salezjanek, ojców Pallotynów oraz szkoły o profolach technicznych  w Nowej Hucie. Na terenie Nowej Huty znajdują się również dwie szkoły wyższe: Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha kształcąca między innymi na kierunkach fizjoterapia, sport, wychowanie fizyczne, terapia zajęciowa i kosmetologia oraz Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej.

Życie w Nowej Hucie - Jak się mieszka tej dzielnicy Krakowa?

Nowa Huta jest dzielnicą bardzo zieloną, największe parki dostępne dla mieszkańców to park Żeromskiego, park Szwedzki, i park Wiśniowy Sad. Park Żeromskiego znajduje się na skarpie wiślanej na pograniczu Obszaru Natura 2000 i Łąk Nowohuckich, na jego terenie ulokowany jest Zalew nad Dłubnią. 

Mieszkańcy mogą korzystać z kilku basenów na terenie dzielnicy, między innymi Międzyszkolnego Basenu Pływackiego, Basenu Hotelu Orient, Basenu Com-Com Zone i Zespołu Krytych pływalni AWF. Ponadto dostępny jest basen odkryty Wandzianka.

Nowa Huta jest również przyjazna dla osób korzystających z siłowni i klubów fitness. Popularne są zarówno miejsca komercyjne, jak i plenerowe wyposażone w steppery, rowerki czy wiosła.

Na spacer i piknik mieszkańcy mogą udać się do Przylasku Rusieckiego, Lasku Mogilskiego, Lasku Łęgowskiego i na Łąki Nowohuckie.

Stosunkowo małe zaludnienie i obecność wielu miejsc rekreacji sprawiają, że mieszkanie w tej dzielnicy jest naprawdę przyjemne i komfortowe.

Gdzie zjeść - Nowa Huta - Gastronomia i kultura

Mało kiedyś atrakcyjna gastronomicznie okolica, staje się z roku na rok coraz ciekawsza. W Nowej Hucie warto udać się na kawę do Klubokawiarni Ludowa, Kawiarni Centrum czy Nadzieja Cafe&Rest. Jednymi z ciekawszych restauracji są Trattoria Zielone 13, Restauracja Stylowa i Skarbnica Smaku. Fani sushi mogą udać się do Yapito, Ginza Sushi i Sushi Royal Kraków.

Na terenie Nowej Huty znajduje się Kino Studyjne Sfinks, jednak dla osób preferujących multipleksy również znajdzie się rozwiązanie, tuż za granicą dzielnicy z Prądnikiem Czerwonym mogą skorzystać z oferty Multikina. Fani Teatru mogą udać się na spektakl do Teatru Ludowego, Teatru Łaźnia czy Teatru KTO.

Na brak bibliotek nie mogą narzekać miłośnicy książek, na terenie dzielnicy znajdują się aż 4 filie biblioteki miejskiej gromadzące pozycje przeznaczone dla dzieci i dorosłych. Mieszkańcy mogą korzystać również z księgozbioru biblioteki AWF-u.

 Nowa Huta apteki, szpitale — zdrowie

Woda płynąca z nowohuckich kranów pochodzi głównie z Zakładu Uzdatniania "Dłubnia" i zajmuje pod względem jakości drugie miejsce na świecie.

Na terenie dzielnicy znajduje się Oddział Pomocy Nocnej i Świątecznej, 7 przychodni publicznych oraz 5 szpitali. 

  • Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera,
  • Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek,
  • Centrum Medyczne Ujastek
  • Wojewódzki Szpital Okulistyczny
  • Wojewódzka Przychodnia Zdrowia Psychicznego Szpitala Specjalistycznego im. dr J. Babińskiego.

W Nowej Hucie znajduje się również Hospicjum św. Łazarza i prywatne przychodnie — warto zwrócić uwagę, że niektóre z nich posiadają kontrakt z NFZ.

Nowohuckie Sklepy, hipermarkety i bazary

Na duże zakupy mieszkańcy Nowej Huty mogą się wybrać do centrum handlowego „Czyżyny”, centrum handlowego M1 lub do usytuowanego na granicy dzielnicy w centrum handlowym Serenada.oraz Krokus. Wszystkie te miejsca łączą na swoim obszarze liczne sklepy, punkty usługowe i restauracje.

Na terenie dzielnicy znajduje się duża liczba sklepów wielkopowierzchniowe: hipermarketów i supermarketów, w zasadzie wszystkich dostępnych sieci. Mieszkańcy mogą również korzystać z małych sklepików osiedlowych czy warzywniaków. Warto również, wybrać się na zakupy na targowiska: Tomex oraz Bieńczycki Plac Targowy.

Zalety mieszkania w Nowej Hucie 

  • duża ilość terenów zielonych (parki, lasy itp.)
  • małe zaludnienie 
  • dobra komunikacja zarówno z centrum miasta, jak i z innymi dzielnicami Krakowa 
  • zróżnicowany rynek mieszkaniowy (wielka płyta, cegła, nowe budownictwo)
  • lepsza jakość powietrza niż w centrum Krakowa 

Mieszkania w Nowej Hucie


Poprzedni artykuł