Kontynuujemy naszą serię artykułów opisujących bliższe i nieco dalsze otoczenie inwestycji Lawendowy Przylasek. Zapraszamy do artykułu o Puszczy Niepołomickiej.
Lokalizacja Puszczy Niepołomickiej
Teren zajmowany przez Puszczę Niepołomicką położony jest pomiędzy Rabą i Wisłą. Znajduje się on około 20 kilometrów od Krakowa w kierunku wschodnim. Główny kompleks sąsiaduje od strony zachodniej z miastem Niepołomice, a także ze wsiami Mikluszowice od północnego wschodu, Baczków od strony wschodniej oraz Proszówki od południowego wschodu.
Skąd wzięła się nazwa Puszcza Niepołomicka?
W pierwszych zapiskach, które możemy dziś odnaleźć, pochodzących z XIII wieku, nazwa odnosząca się do tego obszaru to Las Kłaj. W końcówce XIV wieku nazwa Kłaj została zastąpiona przymiotnikiem Niepołomicki. Niepołomny w języku staropolskim oznaczało niemożliwy do pokonania, wytrzebienia lub zniszczenia. Świadczyć to może o ówczesnym bardzo niedostępnym charakterze tego lasu, który trudno było zagospodarować rolniczo i wykarczować. W swojej obecnej formie nazwa Puszcza Niepołomicka wystąpiła po raz pierwszy w 1441 roku i funkcjonuje po dziś dzień.
Dojazd z Krakowa
Z Krakowa najłatwiej dotrzeć tu samochodem, kierując się na Kokotów, Zakrzów i Niepołomice. Powinno to zająć nam mniej więcej od 30 do 40 minut w zależności od tego, który parking będzie naszym docelowym. Istnieje również możliwość dotarcia na rynek w Niepołomicach autobusem jednej z trzech linii komunikacji miejskiej, skąd po około 15 minutach spaceru będziemy już w Puszczy. Pierwszą z nich jest linia 211 spod Kombinatu w Nowej Hucie, druga opcja to autobus linii 221 z Małego Płaszowa, a ostatnie rozwiązanie to linia 301 z Nowego Kleparza przez Wieliczkę. Można także zdecydować się na podróż pociągiem, wtedy jako naszą stację docelową należy wybrać Szarów, Kłaj lub Stanisławice.
Atrakcje Puszczy Niepołomickiej
Okolice Puszczy Niepołomickiej ze względu na to, że była ona jednym z ulubionych przez władców Polski miejsc, w które udawali się na polowania, obfitują dziś w wiele interesujących zabytków. Jednym z nich jest Zamek Królewski w Niepołomicach wzniesiony za sprawą Kazimierza Wielkiego, a w późniejszych czasach modernizowany z poleceń Władysława Jagiełły, Zygmunta I Starego czy Zygmunta Augusta wraz z przylegającymi włoskimi ogrodami, których powstanie zawdzięczamy królowej Bonie. W Staniątkach z kolei napotkamy pierwszy w Polsce klasztor sióstr Benedyktynek, który został wzniesiony w 1200 roku. Ciekawym zabytkiem architektury jest również Pałac Żeleńskich wybudowany w 1902 roku w Grodkowicach.
Trasy
Przez Puszczę Niepołomicką wiodą cztery oznakowane szlaki turystyczne w kolorach zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym, a ich łączna długość wynosi 33 kilometry. Trasa zielonego szlaku rozpoczyna się na rynku w Niepołomicach i prowadzi obok Kościoła pod wezwaniem Dziesięciu Tysięcy Męczenników do Puszczy. W dalszym swoim biegu prowadzi nas najpierw do Drogi Królewskiej oraz Dębów Królewskich, by później za Rezerwatem Przyrody Długosz Królewski zakończyć swój bieg w Stanisławicach. Ciekawą trasą jest również szlak czarny prowadzący ze stacji PKP Szarów do Dębu Króla Stefana Batorego.
Historia
W XI wieku ze względu na pobliskie mocno zaludnione okolice Krakowa powstały pierwsze osady sąsiadujące z Puszczą Niepołomicką. Ich rozwój powodował sukcesywne redukowanie terenów Puszczy, aż do XIII wieku, kiedy stała się ona własnością królewską, co zaowocowało spowolnieniem osadnictwa na tym obszarze. Od momentu, kiedy Kraków stał się stolicą Polski, było to ulubione miejsce władców do polowań, a wzniesienie z inspiracji Kazimierza Wielkiego nad Wisłą Zamku Królewskiego wraz z kościołem dało początek osadzie Niepołomice. Jako że Puszcza była źródłem drewna potrzebnego zarówno do opału, jak i wznoszenia królewskich budowli, jej stan z czasem się pogarszał, co zostało zaobserwowane przez Zygmunta Augusta, który poczynił kroki w kierunku ochrony przyrody w niej występującej.
Fauna i flora Puszczy Niepołomickiej
W Puszczy Niepołomickiej występuje około 170 gatunków kręgowców, a panujące w niej warunki przyrodnicze powodują, że wiele z nich ma charakter reliktowy. Z ptaków możemy napotkać tu bociana czarnego, gadożera, kobuza, pustułkę czy puszczyka uralskiego. Pośród dużych ssaków występują tu dziki, jelenie, sarny, a czasem nawet wilki i łosie. Płazy znaleźć można głównie w północnej części, a wśród nich rzekotki, żaby moczarowe i trawne oraz ropuchy zielone i szare. Gatunki drzew, które tu rosną to dąb, olcha, brzoza, grab, sosna, jesion, lipa, topola, wiąz i świerk. Znajduje się tu również wysunięte najdalej na południowy zachód stanowisko brzozy niskiej w Polsce. Spotkamy tu zarówno gatunki roślin bagiennych takich jak modrzewica zwyczajna, wełnianka pochwowata czy żurawina błotna, jak i górskich, pośród których występują przywrotnik prawie nagi, przetacznik górski oraz gęsiówka Hallera.
Żubry w Puszczy Niepołomickiej
W Puszczy Niepołomickiej funkcjonuje Ośrodek Hodowli Żubrów, który został oddany do użytku w 1935 roku. Pierwsza para została przywieziona z Puszczy Białowieskiej 7 grudnia 1938, ale podczas okupacji wszystkie osobniki zostały wywiezione do Niemiec. W 1946 roku z Puszczy Białowieskiej sprowadzono kolejne 4 osobniki, a do 1954 roku turyści mogli podziwiać żyjące tu żubry. Ze względu na wystąpienie wśród żubrów pryszczycy od tego czasu ich obserwacja jest możliwa wyłącznie z wieży widokowej wybudowanej specjalnie w tym celu.
Trasy rowerowe w okolicach Puszczy Niepołomickiej
Przez Puszczę Niepołomicką przebiega duża część szlaku noszącego nazwę Rowerowy Pierścień Solny “Salina Cracoviensis”, który łączy minione saliny wielicko-bocheńskie. Swój przebieg tędy ma również międzynarodowy szlak wiodący z Budapesztu nad Morze Bałtyckie, a mianowicie Szlak Bursztynowy Greenways. Połączeniem tego szlaku z Karpackim Szlakiem Rowerowym jest Szlak Żeleńskich, na którego trasie napotkamy cmentarze z okresu I Wojny Światowej oraz dwór Żeleńskich w Grodkowicach.
Domy blisko Puszczy Niepołomickiej
W niewielkiej odległości kilometrów od Puszczy Niepołomickiej, pomiędzy Niepołomicami a Nową Hutą znajduje się osiedle domów Lawendowy Przylasek, na którym jeszcze mogą Państwo kupić dom z garażem w zabudowie bliźniaczej, z ogródkiem, w atrakcyjnej lokalizacji Przylasek Rusiecki / Branice. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą https://www.sminwest.pl/lawendowy-przylasek