Blog

Zalew Nowohucki i Park Nowohucki

Zalew Nowohucki i Park Nowohucki

Dzielnica Nowa Huta jest miejscem, zachęcającym do aktywnego wypoczynku i rekreacji bez konieczności wyjeżdżania do ościennych dzielnic oraz poza miasto. Park i Zalew Nowohucki przez wiele minionych lat zaniedbane, dziś kuszą nowoczesnym wyposażeniem stref aktywnego wypoczynku, a także zadbanymi, wyjątkowo urokliwymi przestrzeniami, w których natura łączy się z przemyślaną ingerencją człowieka. Ciekawi Cię, kiedy powstało i jak rozwinęło się to miejsce oraz jak wygląda obecnie? Poniżej znajdziesz przydatne informacje.

07.03.2023
3 minuty czytania
Zygmunt Put Zetpe0202, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Zygmunt Put Zetpe0202, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

W cyklu artykułów o otoczeniu inwestycji Lawendowy Przylasek w Przylasku Rusieckim / Branice odwiedzimy dzisiaj Zalew i Park Nowohucki. Zapraszamy do lektury!

Zalew Nowohucki - kilka słów o jego historii 

Według projektu A. Ścigalskiego powstał kompleks rekreacyjny w miejscu, oddzielającym kombinat metalurgiczny od osiedli mieszkalnych. Otwarty do użytku w 1957 roku kompleks: Park Nowohucki składał się ze sztucznie wytworzonego zalewu, na którym można było pływać rowerkami wodnymi, kajakami, plaży oraz parku. Położony u zbiegu al. Solidarności z ulicą Bulwarową i Melchiora Wańkowicza spotyka się z rzeką Dłubnią , zasilającą akwen. W latach 50 i 60 XX wieku teren Zalewu Nowohuckiego, powstałego w starej części dzielnicy cieszył się ogromnym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców, lubiących spędzać tam czas na piknikach, przejażdżkach rowerowych oraz spacerach z najmłodszymi. 

Park Nowohucki i jego losy pod koniec XX wieku

Zalew Nowohucki o powierzchni 0,7 ha z częścią parkową, zajmującą około 9 ha zaczął niszczeć. Niezadbana przestrzeń w latach 80 i 90 XX wieku nie przyciągała środków inwestycyjnych. To urokliwe miejsce, cieszące się taką popularnością jeszcze dekadę wcześniej stało się puste i nieuczęszczane. Niezmienna pozostała wysepka na zalewie, zwana Małpim Gajem. Zamieszkała przez kaczki, łabędzie i inne gatunki ptaków stała się wraz z terenem okolicznym miejscem obserwacji dla ornitologów oraz amatorskich miłośników ptactwa. Można było podziwiać wiele gatunków i obserwować przyrodę w niezmienionej formie. 

Zalew Nowohucki i park dziś - dlaczego warto odwiedzać to miejsce?

Dziś Zalew Nowohucki nie tylko odzyskał swój dawny blask, ale zyskał nowy urok. Doinwestowany, zrewitalizowany teren zbiornika wodnego, plaży oraz terenu parkowego zostały zagospodarowane od nowa, tworząc wyjątkowo atrakcyjny teren rekreacyjny, z którego chętnie korzystają rodziny z dziećmi, młodzież i seniorzy. Dogodna lokalizacja jest dodatkowym atutem. Podobnie jak w latach 50-tych Zalew Nowohucki nie jest jednak przeznaczony do kąpieli. Nie oznacza to jednak, że nie można w okolicy się wykąpać. 

OSiR Krakowianka

Graniczący z zalewem OSiR "Krakowianka" wyposażony jest w brodziki i baseny, przeznaczone do kąpieli w gorące letnie dni. 

 

Odnowiony Zalew Nowohucki

Zalew Nowohucki po odmuleniu dna oraz naprawie linii brzegowej zyskał na atrakcyjności. Zbiornik jest regularnie zarybiany, z czego korzystają wędkarze w ramach połowów oraz zawodów. Na terenie Zalewu Nowohuckiego powstały ścieżki spacerowe, rolkowe, rowerowe oraz miejsca, wyłączone z ruchu kołowego. Teren został oświetlony. Bezpieczne, rodzinne miejsce zachęca do rekreacji, piknikowania, spędzania czasu z najbliższymi. Dla najmłodszych przygotowano bezpieczny, nowoczesny, częściowo zacieniony plac zabaw, dla ich rodziców wygodne hamaki i ławki. Powstała otwarta siłownia, można wypożyczyć kajaki oraz skorzystać z tężni solankowej. Wszystkie atrakcje oprócz kajaków na terenie Zalewu Nowohuckiego są bezpłatne. 

Aktualnie dostępne atrakcje w Parku Nowohuckim

Obecnie Zalew Nowohucki zachęca do aktywności fizycznej oraz wspiera rekonwalescentów, szczególnie chorujących często na infekcje dróg oddechowych. Od rana do około godz. 19 codziennie w okresie wiosenno-letnim i jesiennym (do końca października) działa tężnia solankowa, na której teren  wstęp jest bezpłatny.

Siłownia w Parku Nowohuckim

Obiekt posiada nowocześnie wyposażoną siłownię, przeznaczoną do wykonywania ćwiczeń na świeżym powietrzu. 

Plac zabaw w Parku Nowohuckim

Strefa parkowa wyposażona została w plac zabaw z tyrolką, licznymi urządzeniami, służącymi do wspinaczki, zjeżdżania, z huśtawkami i równoważniami. Dopasowany jest do potrzeb dzieci w każdym wieku, przygotowany z dbałością o ich bezpieczeństwo. 

Plaża w Parku Nowohuckim

Efektowna część plażowa to miejsce o wyjątkowo romantycznym klimacie. W połączeniu z zadrzewioną okolicą zalewu molo i plaża są doskonałym miejscem na romantyczne spacery oraz sesje zdjęciowe narzeczeńskie, rodzinne, ślubne. 

Na terenie kompleksu powstały liczne, funkcjonalne boiska do gier zespołowych oraz kort tenisowy. 

Miejsce na weekend

Osoby, mieszkające na terenie Nowej Huty i okolic chętnie wybierają Zalew i Park Nowohucki na weekendowy cel rekreacji w okresie wiosenno-letnim. Poza stałymi atrakcjami często organizowane są rodzinne pikniki, festyny, koncerty oraz zawody sportowe, w tym zawody wędkarskie. 

 

Zalew Nowohucki jest miejscem wyjątkowym, emanującym pozytywną energią. Tam chce się przebywać i tworzyć wspaniałe wspomnienia z czasu, spędzonego w gronie najbliższych osób. Relaks, sport, aktywny wypoczynek - w Krakowie jest wiele miejsc, w których można wypocząć i zadbać o kondycję. Park Nowohucki wyróżnia się tym swoją historią i ogromnymi możliwościami dużych terenów zielonych, pozwalających wypoczywać jednocześnie wielu osobom. 

Osiedle blisko Nowej Huty

W odległości około 9 kilometrów od Zalewu Nowohuckiego na obrzeżach Nowej Huty przy ul. Gen. Michała Karaszewicza - Tokarzewskiego znajduje się osiedle domów Lawendowy Przylasek, na którym jeszcze mogą Państwo kupić dom z garażem w zabudowie bliźniaczej, z ogródkiem, w atrakcyjnej lokalizacji Przylasek Rusiecki / Branice. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą https://www.sminwest.pl/lawendowy-przylasek 


Poprzedni artykuł Następny artykuł