Blog

Aranżacja wnętrz domu - salonu, kuchni, pokoju, łazienki - trendy 2022

Aranżacja wnętrz domu - salonu, kuchni, pokoju, łazienki - trendy 2022

W tym roku rezygnujemy z niepotrzebnych mebli i dodatków — zaczyna się era minimalizmu. Jednak nie będzie to ostry, nudny minimalizm. Dodamy mu nowoczesności i ciepła. A jakie style będą modne w tym roku? Wciąż będzie królować styl japandi, który idealnie komponuje się z minimalizmem, a jego tekstury i naturalne tkaniny nadają pomieszczeniom klimatu. Dekoracje zaczerpniemy ze stylu boho, a wiele mebli będzie dostępnych w stylu art deco.

26.10.2022
4 minuty czytania
Aranżacja wnętrz domu - salonu, kuchni, pokoju, łazienki - trendy 2022

Modne kolory na przełomie 2022 i 2023 roku

To właśnie on przede wszystkim przełamie szorstkość minimalizmu. Na naszych ścianach, meblach i dodatkach będą widniały pastele. W ofertach wielu producentów te barwy są już widoczne w najnowszych kolekcjach. 

W tym roku będą na topie dwa kolory: 

 

Pixabay.com; Martynaszulist (https://pixabay.com/pl/photos/pr%c3%b3bnik-kolory-design-tkanina-1508279/

October mist — zielony — delikatny odcień szałwii 

Kolor ten ma nas przybliżyć do natury i sprawić, że będziemy czuć się w pomieszczeniu rześko, a do tego ma nadać nam ekspresji. Jednocześnie jest subtelny, spokojny i kojący. Odcień ten jest bardzo uniwersalny, dlatego znajdziemy go na ścianach, meblach i różnych dodatkach. Kolorami w podobnej barwie, równie popularne, będą: kremowa oliwka i eukaliptus. 

Very peri — Inspirujący dynamiczny błękit 

Very peri to kolor roku 2022. Jest on najcieplejszym odcieniem niebieskiego. 

Kolor ten został stworzony z myślą o pandemii i lockdownie i ma nas pobudzić do odważnych decyzji, rozwoju kreatywności i optymistycznego patrzenia w przyszłość.

Kształt - kształty panujące w domu

Koła, owal, kule, zaokrąglone meble — czyli zaczynamy zaprzyjaźniać się z obłymi kształtami. Dlaczego rezygnujemy z kwadratowego lustra, prostokątnego stolika lub ostrych boków kanapy? Ponieważ to waśnie obłe kształt zmiękczają surowość minimalizmu, a to właśnie chcemy osiągnąć. Kształty te sprawiają wrażenie lekkich, delikatnych i miękkich, co nadaje pomieszczeniu przytulnego klimatu i zachęcają do użytku np. kanapy. 

Wybieramy więc okrągłe stoliki, poduszki i fotele. Stawiamy na żyrandole i dekoracje kuliste, a dodatkowo unikamy ostrych kantów. 

Co więcej, we wnętrzach będziemy stawiać też na łuki, nie tylko w formie dekoracji i mebli, ale też wejść i okien. 

Materiały do domu

Bliskość z naturą pokażemy nie tylko za pomocą kolorów, ale też materiałów. W tym roku stawiamy na naturalne materiały jak len, jedwab, drewno, szkło i bambus. Ten ostatni będzie hitem roku.

Bambus — uniwersalny, ekologiczny materiał 

Bambus gościć będzie w różnorodnych formach:

  • dekoracji — kosze, doniczki, dekoracje ścienne, żyrandole; 
  • naczyń kuchennych — bambusowe misy, kubki, pojemniki, 
  • a nawet meblach — stoliki, krzesła, półki. 

Bambus zachęca do użytku nie tylko wyglądem i lekkością, ale też tym, że jest ekologiczny.

Pixabay.com; steve pb (https://pixabay.com/pl/photos/bambus-bariera-ogrodzenia-ekran-2429954/

Szkło, czyli ponadczasowy materiał 

Poza bambusem w domach będzie też widoczne szkło. Wracamy do modnych w latach 80 szklanych stołów, żyrandoli i wazonów. Szkło zmieni też swoją formę w kuchni — szklanki, kieliszki i talerze, będą mieć teraz szeroki wybór szklanych wersji. Pojawią się kolory, złote otoczki i ciekawe kształty.

Canva.com

Plecionki - hit sezonu 2022 roku 

Plecionki trzymają poziom i są cały czas chętnie kupowane i produkowane. Najczęściej są robione z wikliny lub rattanu, ale też spotkamy takie z bambusa, liści bananowca, słomy i juty. Projektanci z plecionki tworzą nie tylko dekoracje , ale też meble (krzesła, fotele, stoły), a nawet dywany (ekologiczny, delikatny). Plecionki nadają wnętrzu przyjemnego i ciepłego wyglądu. 

W tym roku numerem jeden jest plecionka wiedeńska. Wykonana jest z rattanu i jest ona ośmiokątnym ażurowym wzorem — spotkamy ją przede wszystkim na meblach. 

Pixabay.com; _Alicja_ ; Fragment plecionki z wikliny (kosza) (https://pixabay.com/pl/photos/wiklina-wz%c3%b3r-tkania-abstrakcyjny-3297265/

 

Dodatki do domu w 2022!

Pledy, poduszki i koce do dekoracji wnętrza 

Minimalizm nie musi oznaczać końca miękkich i puszystych dodatków. W naszym domu nie może przecież zabraknąć koca czy ozdobnej poduszki. Wybieramy odpowiednią ilość i mieszamy ze sobą tekstury i kształty. Kładziemy pledy na kanapę, wełniany koc na fotel a do tego kilka poduszek w stylu boho i już mamy gotowe wnętrze. 

Pixabay.com Binaryscapler (https://pixabay.com/pl/photos/w%c5%82%c3%b3kienniczy-koce-kolorowy-sklep-954855/

Vintage — zawsze na czasie 

Ciężko teraz o unikalne i niepowtarzalne meble czy dodatki, dlatego coraz więcej osób zainteresowanych jest rzeczami vintage. Są one ładne, unikalne a do tego ekologiczne. Sklepów vintage jest coraz więcej na rynku, można też takie rzeczy znaleźć w internecie, na bazarku staroci lub od dziadków. 

Stare meble były w większości wykonywane ręcznie, są one więc dobrej jakości.

Dodatki vintage są bardzo ciekawe i mogą nadać naszemu wnętrzu niepowtarzalnego wyglądu, wystarczy stara lampa lub wazon. 

Pixabay.com; makamuki01 (https://pixabay.com/pl/photos/telewizor-w-stylu-vintage-telewizja-1116587

 

Liście, świeczki, wazony i ozdobne plecionki 

Żywe kwiaty zawsze są w modzie, jednak tym razem na ich miejsce wchodzą suche gałązki, słoma itp. Wkładamy je do wazonów i wieszamy na ścianie. Na ścianie wieszamy też ręcznie robione plecione ozdoby — łapacze snów, makrama czy makatka. 

Na półkach i komodach ustawiamy za to wazony w ciekawych antycznych kształtach oraz świeczki — nie są to jednak zwykłe świeczki. W tym roku stawiamy na świeczki w kształcie ludzi, twarzy, postaci antycznych lub w ciekawych geometrycznych kształtach.

canva.com 

Style

Styl Boho — lata 70 powracają 

Styl boho jest stylem najbardziej zbliżonym do natury, przeważają w nim odcienie ziemi — beże, zieleń i błękit oraz naturalnie materiały-drewno, wiklina, bambus, len, bawełna, wełna itp. 

Boho to pomieszanie ze sobą wielu wzorów i faktur. Boho w mieszkaniu to dużo poduszek, pledów i innych miękkich materiałów oraz wiele dekoracji będących pamiątkami (Lub przypominającymi pamiątki) z egzotycznych krajów. 

Boho to połączenie nowoczesności z latami 70 tymi i kulturą hipisowską. Wyzwolenie siebie i natura to motyw przewodni tego stylu. 

Powyżej opisany vintage wpisuje się właśnie w styl boho, pomiędzy nowymi elementami wytworzonymi z naturalnych materiałów wstawiamy meble z odzysku. Całość się idealnie komponuje i tworzy styl boho. 

canva.com 

Styl Japandi - podróż po świecie 

Stosunkowo młody styl, który przyszedł do nas prosto z Australii. Łączy on w sobie dwie kultury Japońską i Skandynawską. Z tej pierwszej zapożyczył zasadę, mniej znaczy więcej oraz nawiązania do natury przemijania, natomiast z kultury skandynawskiej posiada funkcjonalność. 

 

canva.com 

 

Styl Art deco — klasa i przepych 

Art deco — styl przepychu, elegancji i klasy, wywodzący się z lat 20-30 XX wieku. Charakteryzuje się dużą ilością geometrycznych wzorów, luster i symetrią. Art deco to luksus, nie koniecznie cenowy, a jakościowy. Meble i dekorację są wykonane z najwyższej jakości materiałów: marmuru, szkła, szlachetnych kamieni, drewna, satyny czy aksamitu. 

Stonowana kolorystyka z połyskującymi dodatkami — zwykle w odcieniach złota i srebra.

Kryształowe żyrandole, wiszące dzieła sztuki (kopie obrazów znanych malarzy) i wzorzyste tapety to elementy wyróżniające styl art deco. 

canva.com 


Trendy aranżacyjne 2022 / 2023

Zobacz galerię
Poprzedni artykuł Następny artykuł