Blog

Kąpielisko Przylasek Rusiecki- miejsce na wspaniały odpoczynek wśród natury

Kąpielisko Przylasek Rusiecki- miejsce na wspaniały odpoczynek wśród natury

Szukasz bezpiecznego, rodzinnego miejsca do kąpieli w Krakowie i okolicach? Zachęcamy do odwiedzania Kąpieliska Przylasek Rusiecki! Przeczytaj więcej w naszym artykule i zobacz galerię zdjęć!

25.10.2022
3 minuty czytania
Autor fotografii w artykule: Maciej Chmielowski, wszelkie prawa zastrzeżone
Autor fotografii w artykule: Maciej Chmielowski, wszelkie prawa zastrzeżone

Teren Przylasku Rusieckiego znajduje się w okolicach Krakowa i Nowej Huty. Jest to ponad 200 hektarów ziemi z 14 zbiornikami wodnymi. Zbiorniki te są pozostałościami dawnej żwirowni i co roku przyciągają szukających latem ochłody mieszkańców Krakowa i okolic.

Kilka lat temu została podjęta decyzja o przeprowadzeniu renowacji na tym terenie, aby Przylasek Rusiecki stał się jeszcze lepszym miejscem wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Na inwestycje przeznaczono 9,5 mln złotych, z czego 5,2 miliona zostało pokryte ze środków unijnych, a reszta kwoty została pokryta przez miasto w ramach programu "Kraków - Nowa Huta Przyszłości". Pierwszy etap inwestycji został zakończony sukcesem i dziś możemy cieszyć się pięknym kąpieliskiem i innymi atrakcjami.

Najlepsze kąpielisko w Krakowie

Kąpielisko Przylasek Rusiecki nr 1 zostało idealnie przystosowane dla wypoczywających. Całkowity obszar, na którym przeprowadzono inwestycje to 26 hektarów, z czego prawie 19 hektarów to powierzchnia zbiornika wodnego. Teraz znajduje się tam czysta, piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do wody oraz z ładnym drewnianym pomostem i platformą do wodowania niewielkich łodzi.

Strzeżone kąpielisko w okolicy Krakowa

Co najważniejsze plaża i kąpielisko są strzeżone przez ratowników, a strefa gdzie bezpiecznie można się kąpać z dziećmi jest płytka i została oddzielona od reszty kąpieliska bojami. Na plaży został postawiony szeroki, drewniany deptak, hamaki oraz drewniane ławeczki i leżaki. Istotnym faktem jest to, że kąpielisko nie zatraciło swojego naturalnego charakteru. Wokół niego rosną przepiękne trzciny i rozłożyste drzewa, które dają naturalny cień. Teren upiększa dzika roślinność, która może być podziwiana przez spacerowiczów. Warto wziąć ze sobą lornetkę, aby zaobserwować buszujące wśród trzcin ptaki i owady.

Ratownicy WOPR na strzeżonej plaży

Aktywny wypoczynek dla mieszkańców Krakowa i okolic

Osoby lubiące aktywny wypoczynek mają możliwość skorzystania z boiska do piłki siatkowej plażowej oraz z wypożyczalni sprzętu wodnego, w którego ofercie są: rowerki wodne, kajaki, popularne stand up paddles (deski do pływania na stojąco/siedząco), a nawet narty wodne. Do dyspozycji odwiedzających jest także polana, na której można organizować różne wydarzenia, na przykład koncerty plenerowe.

Atrakcje dla dzieci - basen, plac zabaw i przyroda

Nie zapomniano również o najmłodszych, którym wydzielono nie tylko strefę wodną z pływającym basenem, ale również plac zabaw. Rowerzyści również mogą wykorzystać piękno terenu i wybrać się na wycieczkę szlakami Przylasku Rusieckiego. 

Funkcjonalność i udogodnienia

Zaletą terenu wokół kąpieliska jest przede wszystkim funkcjonalność i brak zbędnego betonu. Na terenie znajdują się wszystkie niezbędne obiekty infrastruktury takie jak: parking, toalety wyposażone w przewijaki, prysznice, miejsce dla ratowników, a także pawilony, w których można przechowywać sprzęt do pływania. Dodatkowo w stworzonej przestrzeni zastosowano wiele inteligentnych rozwiązań takich jak: lampy, które są równocześnie przekaźnikami bezprzewodowego Internetu, system sterowania oświetleniem zewnętrznym, nowoczesny system nagłośnienia, inteligentne kosze na śmieci informujące o zapełnieniu pojemnika oraz stacja ładowania samochodów elektrycznych. Co ciekawe na terenie zastosowano w sumie 68 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 24 kW oraz trzy pompy ciepła. Na zmniejszenie zapotrzebowania na prąd ma wpływ wspomniane wcześniej inteligentne oświetlenie, którego stopień natężenia dostosowuje się do ruchu w okolicy, a także pory dnia. Co więcej, gruntową drogę prowadzącą do kąpieliska zastąpiła droga asfaltowa kończąca się parkingiem.

Boisko do siatkówki plażowej

Cisza i spokój - kąpielisko na łonie natury

Uniemożliwiono również wjazd samochodom bezpośrednio pod samą plażę, aby zapewnić odwiedzającym spokój bez hałasu i spalin. Z parkingu do części kąpielowej można się dostać ścieżkami spacerowymi, rowerowymi, a także pomostami zbudowanymi na brzegu kąpieliska, które umożliwiają przejazd wózkiem. Nie zapomniano również o trasie serwisowej, którą możliwy jest dojazd dla obsługi kąpieliska, food trucków, a także odpowiednich służb w razie potrzeby. Teren został przystosowany również dla osób z niepełnosprawnościami, poruszanie ułatwione jest dzięki pomostom oraz została zbudowana toaleta dla niepełnosprawnych. 

Przyszłość terenu 

Bez wątpienia kąpielisko w Przylasku Rusieckim przeszło niesamowitą metamorfozę - wcześniej była tu tylko dzika plaża, bez toalet, przebieralni, przestrzeni do spacerów i zaplecza dla sprzętu wodnego. Teraz jest to wspaniałe i bezpieczne miejsce do wypoczynku. To jednak nie koniec nadchodzących zmian - przebudowa terenu przy zbiorniku wodnym nr 1 to był pierwszy etap prac. Kolejnymi etapami realizacji inwestycji będzie uatrakcyjnienie parku rzecznego i pozostałych 13 zbiorników, a także zbudowanie Parku Edukacyjnego „Branice”.

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii poniżej. 

A jeśli spodoba Ci się okolica - zapraszamy do zamieszkania w naszej inwestycji - Lawendowy Przylasek

 


Przylasek Rusiecki

Zobacz galerię
Poprzedni artykuł Następny artykuł