Blog

Nowa Huta i okolice - tereny zielone i miejsca wypoczynku - Przylasek Rusiecki, Branice

Nowa Huta i okolice - tereny zielone i miejsca wypoczynku - Przylasek Rusiecki, Branice

Nowa Huta kojarzy się nam z kompleksem industrialno-przemysłowym na obrzeżach Krakowa. Wyobrażamy sobie olbrzymie, dymiące kominy zakładów stalowych oraz szare, monotonne architektonicznie budynki. Miejsce to utkwiło w pamięci, jako wizytówka komunistycznej Polski i raj dla klasy robotniczej.  Dzisiaj jednak Kraków łamie stereotypy i kreuje odmienny wizerunek Nowej Huty. Poprzez niedawno podjęty program rozwojowy, stała się ona przyjazna i ciekawa turystycznie. Powstałe w okolicach Branic centrum wypoczynkowo-rekreacyjno-naukowe, przyciąga  mieszkańców z całego regionu. 

07.06.2022
3 minuty czytania
Kraków, Branice ul. Sasanek, nowy dwór, A-53, Zdjęcie: Ewabog Licencja: <a href='https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en'>https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en</a>
Kraków, Branice ul. Sasanek, nowy dwór, A-53, Zdjęcie: Ewabog Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Miejsca wypoczynku w Nowej Hucie

Już nie trzeba wyjeżdżać poza granice Nowej Huty, aby zrelaksować się na łonie natury. Wystarczy rozejrzeć się po okolicy i zaledwie kilka kilometrów od zabudowanych osiedli można odnaleźć zaciszne miejsca, pełne zieleni, roślin i świeżego powietrza, które idealnie nadają się do spędzenia miło czasu zarówno w pojedynkę, jak i z bliskimi. 

Przylasek Rusiecki - nowe tereny zielone na mapie Krakowa

Ten położony w okolicach Nowej Huty zakątek przeżył ostatnio olbrzymią metamorfozę. Poprzez podjęte działania inwestycyjne i modernizacyjne, stał się  jeszcze bardziej dostępny dla spragnionych wypoczynku lub chętnych do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu mieszkańców Huty. Do dyspozycji turystów udostępnione jest 26 hektarów zielonej powierzchni poprzecinanej, ścieżkami spacerowymi, boiskami do piłki plażowej oraz placami zabaw. Nie brakuje tu  miejsc, gdzie można na chwilkę przysiąść, porozmawiać lub po prostu w ciszy podziwiać piękno przyrody. Otoczenie Przylasku Rusieckiego wyposażone jest we wszelkie udogodnienia dla odwiedzających. Znajdują się tam obszerne parkingi, zaplecze sanitarne, ławeczki do odpoczynku, rampy rowerowe. Teren dostosowany jest również dla osób niepełnosprawnych, a zainstalowane ekologiczne oświetlenie oraz monitoring pozwalają poczuć się bezpiecznie. 

Kąpielisko Przylasek Rusiecki - idealne na wakacyjne plażowanie

Dla zwolenników relaksu nad wodą idealne warunki oferuje położone niedaleko Kąpielisko Przylasek Rusiecki. To raj dla tych, którzy chcą latem poleżeć na piaszczystej plaży, pospacerować po drewnianych pomostach wzdłuż jeziora, popływać lub odpocząć w cieniu drzew. Przylasek Rusiecki to miejsce, gdzie naprawdę można zapomnieć o wielkomiejskim zgiełku, i poczuć się jak na wakacyjnym wyjeździe. 

Dwór Branice i Park Edukacyjny Branice - dla duszy i umysłu

Nowa Huta zaprasza również wielbicieli historii oraz wszystkich, którzy interesują się tradycją i kulturą ludową. Powstaje tam właśnie Park Edukacyjny „Branice”, który już wkrótce zachęcać będzie do zwiedzania skansenu, w którym znajdować się będą obiekty architektury drewnianej nawet sprzed 200 lat. Wizyta tam będzie okazją, aby przez chwilę przenieść się w inny świat, daleki od hałasu i tłumu. Będzie to wspaniała, edukacyjna podróż w czasie. 

Kolejną ciekawostką tego regionu jest Dwór Branickich, w którym można zachwycić się eksponatami włoskiej sztuki renesansowej. Warte podziwu są również walory krajobrazowe, ponieważ pałacyk otoczony jest pięknym parkiem oraz imponującym ogrodem. Branice to idealne miejsce na weekendowe południe z rodziną lub znajomymi.

Gościniec Branicki - dom weselny, centrum konferencyjne i smaczne jedzenie

Nowa Huta to również miejsce spotkań. Nieopodal Dworu Branickich znajduje się Gościniec Branicki, który od lat przyciąga smaczną kuchnią, przyjaznym nastawieniem oraz unikalnym klimatem. Ten wspaniały, elegancki, położony w zacisznym otoczeniu dom weselny, stał się ulubionym miejscem zabaw, imprez, przyjęć rodzinnych lub firmowych, a nawet konferencji. Przestronna sala balowa, pojemny parking oraz profesjonalnie zaplecze gastronomiczne są w stanie profesjonalnie obsłużyć wielu odwiedzających. 

Gościniec Branicki zachęca do spędzenia czasu w otaczającym go ogrodzie, parku oraz przechadzek do znajdującego się nieopodal dworku. Na rodziny czekają również atrakcje w postaci placu zabaw lub wieczornego grillowania.

Nowa Huta - dzielnica przyszłości

Nowa Huta, pomimo że jest jedną ze starszych części Krakowa, to swoim postępem może zawstydzić inne dzielnice miasta. Mieszkańcy Huty mają coraz więcej udogodnień i miejsc, w których można odpocząć, wyjść z dziećmi czy spędzić aktywne czas. Zamieszkanie na Nowej Hucie nie jest już niczym strasznym, a weekendowe wycieczki w tamte strony są coraz częstszym wyborem mieszkańców Krakowa, a nawet okolic. 


Poprzedni artykuł Następny artykuł